Mnoho z nás sníva o tom, že vlastní vlastnú záhradu, kde si môžeme pestovať zeleninu a ovocie, ktoré sa nám páčia. Skleníková záhrada však ponúka mnoho výhod, ktoré si mnoho ľudí nevšimne. Skleníky sú ideálne pre tých, ktorí chcú pestovať rastliny v nepriaznivých podmienkach alebo pre tých, ktorí chcú pestovať rastliny mimo sezóny. Pretože rastliny v skleníkoch sú chránené pred poveternostnými podmienkami, majú lepšiu šancu na úspech.

Dôležitosť skleníkovej záhrady

Mnoho z nás sníva o tom, že vlastní vlastnú záhradu, kde si môžeme pestovať zeleninu a ovocie, ktoré sa nám páčia. Skleníková záhrada však ponúka mnoho výhod, ktoré si mnoho ľudí nevšimne. Skleníky sú ideálne pre tých, ktorí chcú pestovať rastliny v nepriaznivých podmienkach alebo pre tých, ktorí chcú pestovať rastliny mimo sezóny. Pretože rastliny v skleníkoch sú chránené pred poveternostnými podmienkami, majú lepšiu šancu na úspech.

Pestovanie rastlín v skleníku má mnoho výhod oproti tradičnému pestovaniu na otvorenom poli. Skleníky umožňujú pestovať rastliny po celý rok, v každom počasí a vďaka tomu zvyšujú úrodu a kvalitu plodov. Okrem toho poskytujú ochranu pred škodcami a nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ktoré by mohli rastlinám ublížiť.

Skleníky sú tiež ideálne pre tých, ktorí sa chcú venovať pestovaniu zeleniny alebo kvetov na malom priestore, ako aj pre tých, ktorí chcú pestovať exotické rastliny, ktoré v našich podnebných podmienkach nevydržia. Skleníky sú tiež užitočné pre pestovanie rastlín vo veľmi chladných alebo veľmi teplých oblastiach.

Aký typ skleníka si vybrať?

Pri výbere skleníka, ktorý by najviac vyhovoval vašim potrebám, musíte zvážiť niekoľko faktorov.

Veľkosť: Prvou vecou, ktorú musíte zvážiť, je veľkosť skleníka. Je dôležité zvážiť veľkosť svojej záhrady a to, koľko rastlín chcete v skleníku pestovať. Ak máte malú záhradu a chcete pestovať iba niekoľko rastlín, môže byť pre vás vhodný menší skleník. Ak však chcete pestovať viac rastlín, alebo aj vyrábať rastliny na predaj, môže byť lepšou voľbou väčší skleník.

Materiál: Ďalším faktorom, ktorý musíte zvážiť, je materiál skleníka. Každý typ materiálu má svoje vlastnosti a výhody. Skleníky s PE sieťovinou sú obvykle lacnejšie, ale nie sú tak odolné ako skleníky s polikarbonátovými panelmi. Skleníky s hliníkovým rámom sú obvykle odolnejšie ako tie s oceľovým rámom.

Funkcie: Ak chcete pestovať rastliny celoročne alebo potrebujete kontrolu nad prostredím, musíte zvážiť skleníky s funkciou izolácie a klimatizácie. Niektoré skleníky majú zabudované kúrenie a chladenie, ktoré vám umožní pestovať rastliny aj v zime alebo počas horúcich letných mesiacov.

Cena: Nakoniec, musíte zvážiť cenu skleníka. Cena skleníka sa líši podľa veľkosti a materiálu. Môže byť lákavé vybrať najlacnejší skleník, ale ak chcete kvalitný a odolný skleník, musíte investovať viac.

Prečo je skleníková záhrada lepšia ako tradičná záhrada?

Skleníková záhrada má mnoho výhod v porovnaní s tradičnou záhradou. V skleníkovej záhrade môžete pestovať rastliny v každom ročnom období, bez ohľadu na to, aké sú vonkajšie teploty. To znamená, že môžete mať čerstvé ovocie a zeleninu po celý rok, čo je veľká výhoda pre tých, ktorí chcú mať zdravšiu stravu.

Skleníková záhrada tiež umožňuje presnejšiu kontrolu prostredia rastlín, čo zvyšuje šance na úspech. Môžete regulovať teplotu, vlhkosť a osvetlenie v skleníkoch, čo znamená, že môžete pestovať rastliny, ktoré by inak potrebovali špeciálne podmienky na rast.

Od skleníkov s oceľovou konštrukciou a PE sieťovinou, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú skleník s nízkymi nákladmi,

po skleníky s hliníkovou konštrukciou a polykarbonátovými panelmi, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a poskytujú lepšiu izoláciu.

Ak by som mal poradiť, ktorý typ skleníka si vybrať...

…záleží to na vašich potrebách a preferenciách. Ak máte obmedzený rozpočet alebo potrebujete skleník pre príležitostné použitie, môže byť pre vás najlepšou voľbou skleník s PE sieťovinou a oceľovým rámom. Ak však potrebujete skleník, ktorý je odolnejší voči poveternostným podmienkam alebo chcete pestovať rastliny celoročne, môže byť lepšou voľbou skleník s polikarbonátovými panelmi a hliníkovým rámom. Tento typ skleníka má lepšiu tepelnú izoláciu a je odolnejší voči nárazom a poškodeniam.

V prípade, že chcete pestovať rastliny v skleníku pre vlastné potreby a nie je to pre vás podnikateľská aktivita, môže byť najlepšou voľbou menší skleník. V opačnom prípade, ak chcete pestovať rastliny pre predaj alebo výrobu, je lepšie investovať do väčšieho skleníka.

Ak sa rozhodnete pre nákup skleníka, nezabudnite zvážiť aj ďalšie faktory, ako je napríklad umiestnenie skleníka vo vašej záhrade, príprava základovej plochy pre skleník a aj možnosť ďalšieho príslušenstva pre skleník, ako sú napríklad ventilátory, vykurovacie zariadenia alebo automatické zalievacie systémy.

Na našom webe ponúkame rôzne druhy skleníkov, ktoré sa líšia veľkosťou a materiálom. Máme skleníky s PE sieťovinou s galvanizovaným oceľovým rámom v zelenej farbe, ktoré sú vhodné pre príležitostné použitie. Máme tiež skleníky s hmotnosťou 170g/m² PE sieťoviny v bielom prevedení a galvanizovaným oceľovým rámom, ktoré sú odolnejšie a vhodné pre dlhodobé použitie. Pre tých, ktorí hľadajú odolnejší a kvalitnejší skleník, máme skleníky s čiernym hliníkovým rámom a transparentnými 4mm polikarbonátovými panelmi, ktoré sú vhodné pre pestovanie rastlín aj v zime. A nakoniec, máme aj skleníky s hliníkovým rámom a 3,8 mm hrubými polikarbonátovými panelmi, ktoré sú vhodné pre použitie v extrémnych poveternostných podmienkach.

Každý z týchto typov skleníkov má svoje výhody a môže byť vhodný pre rôzne typy používateľov. Pokiaľ si neviete vybrať, naši odborníci sú pripravení vám poradiť a pomôcť s výberom najvhodnejšieho skleníka pre vás.

Extra TIPY

Ak potrebujete zahriať alebo ochladiť skleník, existuje mnoho DIY zariadení, ktoré môžete použiť. Tu sú niektoré nápady:

1. Pasívne slnečné ohrev:

Môžete využiť slnečnú energiu na zahriatie skleníka tým, že zahrniete prvky, ako je južná stena, tepelná hmotnosť materiálov ako betón alebo vodné sudky a izolačné záclony.

2. Izolácia:

Môžete zlepšiť izoláciu skleníka pridaním vrstvy bublinkovej fólie alebo odrazivej izolácie na okná alebo steny.

3. Propánové ohrievače:

Môžete použiť propanové ohrievače na zohriatie vzduchu vo vnútri skleníka. Tieto ohrievače môžu byť prenosné alebo namontované a existujú v rôznych veľkostiach v závislosti od veľkosti vášho skleníka.

4. Elektrické ohrievače:

Elektrické ohrievače môžete tiež použiť na zohriatie skleníka. Môžete použiť radiátor alebo konvektor podľa vašich potrieb.

5. Ventilátory:

Ventilátory sú skvelý spôsob, ako cirkulovať vzduch a ochladiť váš skleník počas horúcich dní. Môžete použiť stropný ventilátor, boxový ventilátor alebo dokonca počítačový ventilátor.

6. Vyparovačné chladenie:

Môžete použiť vyparovač na ochladenie vzduchu vo vnútri skleníka. Toto DIY zariadenie funguje tak, že fúka vzduch cez mokré vankúše, ktoré chladia vzduch, keď sa vyparuje.

Napíš komment

Sme VašaDomácnosť.sk

Vitajte na našom e-commerce webe! Ponúkame vám viac ako 100 000 skvelých produktov pre váš dom a záhradu, ktoré sú prehľadne zoradené do kategórií nábytok a dom a záhrada. Od pohodlných sedacích súprav po užitočné záhradnícke náradie, máme všetko, čo potrebujete na vylepšenie vášho obydlia. Pozrite sa na naše skvelé ponuky a špeciálne akcie a užite si nákup z pohodlia vášho domova.

 

Súvisiace témy

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.